Území není dlouhodobě osídleno. Obec se připomíná k roku 1559 (jiný zdroj uvádí konec 17.století), kdy obec připadá k Novohradskému panství a patřila k ní osada Vranice a několik domů v Roudné. Spolu s částmi Vranice a Roudná měla obec v roce 1900 52 popisných čísel s 246 obyvateli. Původní obec stála na stráni zvané Voštice a když původní dřevěná stavení vyhořela, založili obyvatelé „ves novou", čímž asi vzniká název - Nová Ves s bližším určením polohy - u Jarošova.
Ottův slovník uvádí: Ves Nová, hejtmanství a okres Litomyšl, fara a pošta Nové Hrady u Vys. Mýta. 40 domů, 186 oby v. v roce 1900. Mlýn.
Obec byla od roku 1964 sloučena s Jarošovem a samostatnost znovu získává v roce 1990.
Citovaný úryvek z knihy "KOLÉBKOU LOUČNÉ Josef Karel"
Nová Ves u Jarošova
K této místní obci náleží 11 čísel osady Vranic a 6 čísel vsi R o u d n é, jejíž ostatní část patří k okresu vysokomýtskému. Katastrální plocha místní obce je 238'57 ha, obyvatelů 261. Osada Nová Ves má 41 čísel, obyvatel 200 (národnosti českosl. 200; církve římsko-katol. 179, českosl. 13, českobratr. evang. 8). Vzdělání lidu: obecná a
Část údolí „Karálky".
měšťanská škola v Nových Hradech, v místě místní osvětová komise a veřejná obecní knihovna. Život spolkový: Hospodářské družstvo. Politické organisace a spolky: strany republikánské a lidové. Výživa obyvatelstva: rolnictví (75%), obuvnictví a vyšívání bílého prádla.
Stanice dráhy Cerekvice-Čes. Hrušová (8 km), zastávka státního autobusu v Nových Hradech (2 km), úřad poštovní, telegrafní a telefonní tamtéž. Vsí vede okres, silnice z Jarošova do Chotovic.
Z historie: Nová Ves je mladšího původu — asi z konce 17. století. Náležela vždy k panství novohradskému.
Přírodní zajímavosti: K jihozápadu ode vsi (2 km) se rozkládá skalní krajina Toulovcova. S kopce (419 m) na cestě do Chotovic daleký rozhled do okresů litomyšl-ského a vysokomýtského. Příjemná vycházka polní cestou (2 km) do Nových Hradů (viz Příluka).
Díl vsi V r a n i c, 1 km na jihozápad od Nové Vsi, náležející k místní obci Nové Vsi, má 11 čísel a 61 obyvatelů (národnosti českosl. 61; církve českobratr. evang. 34, římsko-katol. 27). Vzdělání lidu a život spolkový viz Nová Ves. Výživa obyvatelstva viz Jarošov -Vranice). Stanice dráhy, zastávka autobusu, úřady poštovní, telegrafní a telefonní vi\ Nová Ves. Přírodní zajímavosti viz Jarošov-Vranice, Budislav.
Část vsi R o u d n é (6 čísel), která patří k Nové Vsi, leží l km na západ. Má tytéž poměry jako Nová Ves, s níž je spojena polní cestou.
Z Roudné se vrátíme do Nové Vsi a odtud do Jarošova, odkud dospějeme okresní silnicí k východu do osady Olšan, která patří k politické obci Chotěnovu.